Téryho chata Téryho chata, Starý Smokovec, Slovensko
313

Téryho chatu postavili roku 1899 podľa projektu spišskosobotského architekta Gedeona Majunkeho. Prešla viacerými stavebnými úpravami, naposledy r. 1983. Od začiatku nesie meno banskoštiavnického „lekára chudobných” Edmunda Téryho (1856 – 1917), ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky a z okolitých štítov prvý vystúpil r. 1876 na Prostredný hrot a r. 1877 na Pyšný štít. Téryho chata bola najvyššie položenou chatou v Rakúsko-Uhorsku do roku 1918.
Roku 1944 spravovali chatu slovenskí vysokoškoláci – horolezci, ktorí tu ukrývali poľských odbojárov i ruských utečencov zo zajateckých táborov, ktorých potom dopravovali do povstaleckých oblastí Nízkych Tatier. Viaže sa k nej meno tatranského beletristu – chatára Bela Kapolku.

Poloha a prístup
Téryho chata (Terinka) sa nachádza v hornej časti Malej Studenej doliny pri Piatich Spišských plesách.
Jediný celoročný prístup na túto chatu je z Hrebienka najskôr po červenej značke k Zamkovského chate a odtiaľ po zelenej. Červená a prvá polovica zelenej sú len mierne stúpanie, ale potom treba vystúpať veľký kopec a za ním ešte jeden menší. V lete to ide celkom dobre vďaka serpentínam. V zime sa ide priamo hore a je to celkom slušná strmina.

História
Téryho chatu dal postaviť v roku 1899 Uhorský karpatský spolok na základe osobnej iniciatívy Edmunda Téryho (1856 – 1917), banskoštiavnického lekára a priekopníka horolezectva, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky. Do roku 1933 to bola najvyššie položená chata, v Uhorsku. Od roku 1936 je Téryho chata ako prvá vo Vysokých Tatrách, otvorená celoročne. Projektantom objektu bol významný spišskosobotský architekt a staviteľ Gedeon Majunke, autor drevených r.k. kostolov v Starom a Dolnom Smokovci. V medzivojnovom období Téryho chatu prevádzkoval Klub čsl. turistov, počas vojny a po nej Klub slovenských turistov a lyžiarov, od roku 1991 s.r.o. Slovenské Karpaty a v súčasnosti Turservis KST s.r.o., ktorý objekt prenajal chatárovi M. Jílkovi. V rokoch 1983-84 prešla Téryho chata rozsiahlou rekonštrukciou, ale napriek tomu si dodnes zachovala svoj typický vzhľad podľa Majunkeho koncepcie z prelomu storočí.

admin
Related Listings